Červenec 2010

Grace

25. července 2010 v 9:32 | Pet |  Ballistera Valeross Bohemia (Grace)

* 7.9.2009

Otec: Gigantic Queen Elsa

Matka: Felina Queen Elsa

Bonitační kód: 525 AHS 6p5 B0

Průměr AOD předků: 9,8

Zkoušky OBZ, OB1, ZZO, ZOP, BH, CT zkoušky


Ballistera Valeross Bohemia neboli Grace je fenka bernského salašnického psa. Narodila se 7.9.2009 jako jediná holčička z pěti štěňátek. Svým čtyř bráškům dávala už od počátku hodně zabrat. Vážila totiž ze všech nejvíc, měla největší přírůstky a na brášky si hodně dovolovala. V devíti týdnech, kdy jsme si ji přivezli domů vážila neuvěřitelných 10 kg. Dlouhou cestu zvládla na jedničku stejně jako první noc v novém domově. Je to velice sebevědomé štěňátko, které se ničeho nezalekne. A když se jí něco nezdá, neváhá a jde to prozkoumat. Je velice učenlivá a s žádným z povelů nemá problém. Nejraději je, když může ležet venku a kousat klacek nebo vyvádět nějaké lumpárny. Zároveň je ale hodně společenská. Větší množství lidí ji vůbec neuvádí do rozpaků, spíše naopak si to užívá.

V současné době se věnujeme především výcviku obedience a v létě 2011 jsme se zúčastnili výcvikového tábora obedience ve Dvoře Králové nad Labem pod vedením Lady Richterové. V říjnu roku 2011 jsme splnili naši první zkoušku obedience v kategorii OB-Z a v dubnu 2012 jsme se posunuli do kategorie OB1 a na závodech ve Dvoře Králové jsme se umístili na krásném třetím místě. Grace se tak stala prvním berňákem v republice, který má splněnou zkoušku OB1. Nejen díky tomu se Grace objevila v srpnovém vydání časopisu Pes přítel člověka. Na podzim roku 2012 Grace složila canisterapeutické zkoužky dle sdružení Aura Canis a dále zkoušky ZOP a ZZO, oboje na známku výborně.

Co se týče výstavní kariéry, tak ta pro nás není prioritou a na výstavách se ukazujeme jen výjimečně. Ohodnocení zatím máme z národní výstavy v Olomouci, kde jsme ve třídě mladých získali ocenění VD a z klubové výstavy v Zárybničné Lhotě u Tábora, kde jsme ve třídě otevřené v konkurenci 65ti fen získali známku V.

Na podzimní bonitaci v Mladé Boleslavi byla Grace uchovněna a získala krásný bonitační kód 525 AHS 6p5 B0.K hlavním přednostem naší fenky ale patří předci s výbornou vitalitou a proto má Grace předpoklad pevného zdraví. To bylo také hlavní stanovisko pro výběr naší holčičky.

Tatínek pochází z chovatelské stanice Eldegi, kde byla Grace odchována. Jeho jméno je Gigantic Queen Elsa a jak naznačuje je to pěkný drobek. Je úspěšný na výstavách u nás i v zahraničí. Bohužel v květnu 2009 Ganty prodělal operaci torze žaludku a v únoru 2010 ho nečekaně skolil těžký zánět střev.
Ganty
Maminkou se stala Felina Queen Elsa z CH Valeross Bohemia. Je sice drobnější konstituce, ale zato má moc pěkně tvarovanou hlavu a milý výraz.
Felina


Rodokmen i AOD (věky úmrtí) jejích předků si můžete prohlédnout zde:
rodokmen

Pokračujeme ve výcviku

25. července 2010 v 9:29 | Pet |  Obedience
Konečně mám zase více času na Grace, a tak zkoušíme nové cviky pro zkoušku z obedience. Původně jsem měla v plánu absolvovat i nepovinnou OB-Z, ale Grace je opravdu šikovná a jsem si jistá, že některé cviky OB-1 by zvládla už nyní. Proto bychom se raději nejprve zúčastnili zkoušek nanečisto a poté bychom zkusili absolvovat OB-1. Nechceme nic uspěchat a proto stále zůstáváme u nácviku OB-Z. Cviky náročnější třídy totiž vždy vychází ze cviků té nižší třídy. Navíc Grace je stále puberťačka a když je pěkné počasí, prioritou je naučit ji plavat. V současné době se učíme cviky, na které byla Grace v zimě ještě malá a nebo které nešly kvůli sněhu provádět.


Cvik č. 3 Normální krok, kruh + 15 kroků přímo

Chůze u nohy Grace docela baví. Je ale zajímavé, že jakmile má vodítko, má tendence táhnout. Bez vodítka jí jde chůze u nohy mnohem lépe. Kruh je prováděn tak, že pes jde po vnitřní dráze kruhu, proto nemá tendence se vzdalovat. Na konci cviku si pes musí sednout do základní pozice, a to bez povelu, což by mohl být problém. Snažíme se tedy vytvořit v Grace návyk, že zastavit znamená automaticky si přisednout k noze.


Cvik č. 6 Vyslání do čtverce (psovod jde nejdříve do čtverce)
Byla jsem moc překvapená, jak Grace tento cvik rychle pochopila. První den jsme jej zkusili asi třikrát a druhý den cvik zvládala na jedničku. Cvik spočívá v tom, že psovod dá povel zůstaň cca 5m od čtverce, sám jde do čtverce a naznačí tam položení věci (v našem případě pokládáme pamlsek). Psovod se přiřadí k psovi a vyšle jej do čtverce (my používáme povel "box"). Když je pes ve čtverci, psovod dá povel lehni a tím je cvik ukončen. Je důležité u tohoto cviku měnit polohu i podobu čtverce.

Vyslání do čtverce

Adršpach

24. července 2010 v 20:02 | Pet |  Procházky
O minulém víkendu jsme už nevěděli, kam utéct před teplem, a tak jsme se rozhodli pro výlet do Adršpašských skal. Grace byla šikovná a opatrně scházela schody. Jen přes jedny jí musel páníček snést. Po námaze si Grace zaplavala v krásně čistém jezírku - bývalé pískovně, kde je jinak plavání zakázané.


Grace s paničkou
Grace s páníčkem