Plánujeme štěňátka - jaro 2013

15. února 2012 v 16:02 | Pet |  Štěňátka
Štěňátka plánujeme na jaro roku 2013. Do té doby se budeme pečlivě věnovat výběru vhodného krycího psa. Předností pro nás je zdraví, proto budeme v první řadě hledat psa, který má předpoklad dlouhověkosti a může tuto ctnost předat dál. Dálším kritériem je vyrovnaná, přátelská a pracovitá povaha.

V dnešní době klade mnoho lidí, při výběru nového člena rodiny, příliš velký důraz na úspěchy ve výstavních kruzích. V mnohých případech je to také to jediné, co může chovatel zájemcům o štěňata nabídnout. Pro tyto lidi je pes, který mnohokrát získal prestižní ocenění a majitelé s ním objíždějí jednu výstavu za druhou, synonymem "dobrého" psa. Je však důležité si uvědomit, že na výstavách se mnohdy přivřou oči nad povahou a hodnotí se výhradně exteriér. Budoucím majitelům výstavní úspěšnost psa rozhodně nezaručuje to, že se pes dožije stáří. Není tajemstvím, že plemeno bernského salašnckého psa má kromě vynikajících vlastností (věrný přítel svého pána i celé rodiny, odvážný hlídač, vyrovnaná a klidná povaha, milující děti, bystrý a inteligentní pes, miluje pohyb a skotačení, stále dobře naladěný pes) i svou stinnou stránku. Tou je především relativně nízký věk, který se udává průměrně okolo osmi let. Na vině jsou různá genetická onemocnění, selhání ledvin apod. Dle našeho názoru je proto potřeba v první řadě dbát na zdraví a nezařazovat do chovu nemocné jedince. Průměrných osm let, kterých se tito psi dožívají je i tak strašně nízké číslo a chovatelé by se měli snažit o to, aby se i díky nim toto číslo dále nesnižovalo. Budoucím majitelům bych tedy poradila, aby pečlivě vybírali štěňátko, a to předevších z chovů, kde chovatelé evidují tzv. AOD (age of death) předků štěňátek a příčiny úmrtí předků.

Mezi ně patříme i my :-)) Pokud máte zájem o stěňátko nebo se chcete na něco zeptat, pište na mail: petra.hottmar@gmail.com
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama